Zwolnienie z aresztu śledczego
Tymczasowo aresztowanego zwalnia się z aresztu w dniu, w którym upływa termin zastosowania tymczasowego aresztowania (lub w dniu, w którym do aresztu doręczono dokumenty, na podstawie których dochodzi do zwolnienia). O zwolnieniu powiadamia się organ, do którego dyspozycji aresztowany pozostawał.
Osobie zwalnianej wydaje się depozyt. Administracja aresztu jest obowiązana w razie potrzeby udzielić zwalnianemu pomocy w udaniu się do miejsca zameldowania lub miejsca zamieszkania albo do podmiotu leczniczego. Bezpośrednio przez zwolnieniem należy udzielić osadzonemu informacji mających na celu przygotowanie go do życia po zwolnieniu, w tym także o zakresie pomocy postpenitencjarnej oraz o instytucjach i organach udzielających tej pomocy (adresy i kompetencje organizacji znajdujących się na terenie zamieszkania aresztowanego).
Jeżeli stan zdrowia osoby zwalnianej nie pozwala na przewiezienie jej do zakładu medycznego (a wymaga ona leczenia szpitalnego), pozostaje ona w szpitalu aresztu aż do czasu, kiedy będzie można ją przywieść. O fakcie tym należy niezwłocznie zawiadomić sędziego penitencjarnego oraz organ dysponujący. Jeżeli jest to możliwe powiadamia się rodzinę i bliskich.
[stan prawny: sierpień 2018 r.]