Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania.
Tymczasowe aresztowanie, podobnie jak wszystkie inne środki zapobiegawcze, powinno zostać uchylone lub zmienione na środek łagodniejszy niezwłocznie po ustaniu przyczyn,wskutek którychzostało ono zastosowane, lub gdy powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę.W razie spełnienia się tych warunków sąd lub prokurator (w postępowaniu przygotowawczym) powinien uchylić albo zmienićśrodek zapobiegawczy z urzędu.
Zgodnie z art. 254 Kodeksu postępowania karnego oskarżony lub podejrzany może złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego, przy czym zmiana może dotyczyć zarówno rodzaju środka, jak i jego zakresu (na przykład czas stosowania tymczasowego aresztowania, wysokość zabezpieczenia majątkowego itp.). Wniosek taki składa siędo prokuratora (w postępowaniu przygotowawczym) lub sądu rozpatrującego sprawę (w postępowaniu sadowym) i można to zrobićw każdym czasie. Właściwy organ powinien rozstrzygnąć sprawę (wydać postanowienie) w ciągu 3 dni. Termin ten ma jednak charakter jedynie instrukcyjny – przekroczenie go nie rodzi skutków prawnych.
Na postanowienie wydane w niniejszym trybie oskarżonemu (lub pokrzywdzonemu)służy zażalenie, ale tylko jeżeli wniosek został złożony po co najmniej 3 miesiącachod dnia wydania postanowienia w przedmiocie środka zapobiegawczego. Ograniczenie to nie dotyczy innych stron postępowania – np. pokrzywdzony może złożyć zażalenie na postanowienie o uchyleniu stosowania tymczasowego aresztowania bez względu na datę złożenia wniosku, który zainicjował to uchylenie. Zażalenie na postanowienie prokuratora rozpatruje sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie (chociażby nie był właściwy w sprawie). Jeżeli postanowienie wydał sąd, zażalenie rozpatruje ten sam sąd w składzie trzech sędziów).
[stan prawny: sierpień 2018 r.]