Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary. Jest to możliwe jeżeli:
- Postawa skazanego, jego właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa, zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary - uzasadniają przekonanie, że skazany po uwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
- Jeżeli skazany odbył już:
- Połowę kary (co do zasady. W razie skazania recydywisty - warunkowe przedterminowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu 2/3 lub 3/4 kary).
- Po odbyciu 15 lat kary (dla skazanych na 25 lat pozbawienia wolności).
- Po odbyciu 25 lat kary (dla skazanych na dożywotnie pozbawienie wolności).
Po zwolnieniu, pozostały czas kary stanowi okres próby. Co do zasady nie może być on krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5, a dla zwolnionych z odbycia kary 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności - maksymalny okres próby wynosi 10 lat.
Warunkowe przedterminowe zwolnienie może być odwołane, jeżeli skazany w okresie próby narusza porządek prawny. Natomiast jeżeli w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia warunkowego zwolnienia nie odwołano - karę uważa się za odbytą z chwilą zwolnienia.
W odniesieniu do kary ograniczenia wolności- skazanego można zwolnić z odbywania kary, jeżeli odbył przynajmniej jej połowę i przestrzegał porządku prawnego i wykonał inne orzeczone obowiązki (np. naprawienie szkody).
Orzeczone środki karne także mogą być uznane za wykonane - po upływie połowy okresu na jaki zostały orzeczone, o ile trwały przynajmniej przez rok a skazany przestrzegał porządku prawnego. Środek karny orzeczony "na zawsze" może także zostać uznany za wykonany, ale dopiero po upływie 15 lat jego wykonywania i tylko, jeżeli skazany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego.
[stan prawny: kwiecień 2016 r.]