Oskarżony (również wcześniej, występując w postępowaniu jako podejrzany) ma szereg praw, lecz także obowiązków wobec organów procesowych. Powinien zostać o nich pouczony przed pierwszym przesłuchaniem.
W szczególności podejrzany/oskarżony ma prawo:
- Składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania, lub odmowy składania wyjaśnień czy tez odpowiedzi na pytania, bez konieczności uzasadniania swojej decyzji.
- Do korzystania z pomocy tłumacza (gdy to konieczne)
- Do składania wniosków dowodowych i o dokonanie różnych czynności śledztwa.
- Do ustanowienia i korzystania z pomocy obrońcy.
- Do końcowego zapoznania się z materiałami postępowania przygotowawczego.
- Do składania wniosków dotyczących dobrowolnego poddania się karze, wydania wyroku skazującego bez przeprowadzania postępowania dowodowego.
O tych i innych uprawnieniach podejrzany powinien zostać poinformowany pisemnie.
Co do zasady, podejrzany/oskarżony nie ma obowiązku dostarczania dowodów swojej winy czy dowodzenia niewinności. Jest jednak obowiązany do:
- Zawiadamiania organu procesowego o zmianie miejsca pobytu trwającego dłużej niż 7 dni.
- Poddania się oględzinom ciała i innym badaniom nienaruszającym integralności ciała (wolno pobierać od niego wzory linii papilarnych, fotografować go, okazywac innym osobom w celu rozpoznania itp.)
- Poddania się badaniom psychologicznym i psychiatrycznym oraz badaniom jego ciała (z wyłączeniem chirurgicznych )(np. jest obowiązany do oddania próbki swojej krwi).
W razie odmowy poddania się takim czynnościom, można podejrzanego zatrzymać i przymusowo doprowadzić do wykonania koniecznych czynności - także przy zastosowaniu siły fizycznej (w zakresie niezbędnym dla wykonania danej czynności).
[stan prawny: kwiecień 2016 r.]