- Jeżeli czynności postępowania przygotowawczego wskazują, że podejrzany popełnił przestępstwo, do sadu może zostać skierowany akt oskarżenia. Co do zasady powinno nastąpić do w ciągu 14 dni od daty zamknięcia postępowania przygotowawczego w sprawie. W przypadku, gdy podejrzany jest tymczasowo aresztowany, termin ten jest krótszy, wynosi 7 dni.
W ciągu 14 dni od daty zamknięcia śledztwa albo od otrzymania aktu oskarżenia sporządzonego przez Policję w dochodzeniu, prokurator sporządza akt oskarżenia lub zatwierdza akt oskarżenia sporządzony przez Policję w dochodzeniu i wnosi do sądu albo sam wydaje postanowienie o umorzeniu, o zawieszeniu albo o uzupełnieniu śledztwa lub dochodzenia. - Akt oskarżenia powinien zawierać dane oskarżonego, dokładne określenie czynu jaki mu się zarzuca (ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności popełnienia czynu oraz jego skutków - zwłaszcza jeśli w skutek czynu powstała szkoda), wskazanie przepisów, które regulują zarzucany czyn. Do aktu oskarżenia należy tez dołączyć uzasadnienie, przytaczające fakty i dowody na których oskarżenie się opiera (uzasadnienie nie jest konieczne, jeżeli w sprawie prowadzono "jedynie" dochodzenie a nie śledztwo). Akt oskarżenia powinien też wymieniać listę osób, których wezwania żąda oskarżyciel oraz dowodów, których przeprowadzenia się domaga.
Akt oskarżenia powinien zawierać:
- imię i nazwisko oskarżonego, inne dane o jego osobie, w tym numer telefonu, telefaksu i adres poczty elektronicznej lub informację o ich nieposiadaniu przez oskarżonego lub niemożności ich ustalenia, dane o zastosowaniu środka zapobiegawczego oraz zabezpieczenia majątkowego;
- dokładne określenie zarzucanego oskarżonemu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków, a zwłaszcza wysokości powstałej szkody;
- wskazanie, że czyn został popełniony w warunkach recydywy;
- wskazanie przepisów ustawy karnej, pod które zarzucany czyn podpada;
- wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy.
Do aktu oskarżenia dołącza się jego uzasadnienie, przytaczające fakty i dowody, na których oskarżenie się opiera, a w miarę potrzeby wyjaśniające podstawę prawną oskarżenia i omawiające okoliczności, na które powołuje się oskarżony w swej obronie.Jeżeli postępowanie przygotowawcze zakończyło się w formie dochodzenia, akt oskarżenia może nie zawierać uzasadnienia.
[stan prawny: 14.12.2019]